top of page

5.a Törökugrató

A Törökugrató rövid ismertetése

A Törökugrató a Csiki csárdához közel található. Azért nevezzük így, mert a török időkben a magyar és a török csapat harcolt. A magyar csapat nyerésre állt, a törökök vezére a hegy tetejére menekült, amelynek tetején nem tudott tovább menekülni, így bekötötte a lova szemét és a szakadékba zuhantak. A középkorban Hatvantulkos-hegynek nevezték, de régebbi térképeken Csiker Bergként is hívták.

A hegy a Budai Tájvédelmi Körzethez tartozik, régebben 7,6 hektár volt a védett területe, mára sajnos csak 3 hektár maradt, mivel teljesen beépült lakóházakkal.

A hegy magassága 251 m, felfelé menet a Naprózsa Botanikai Tanösvény tárul elénk, ahol bemutatja a hegy kőzeteit valamint a növény- és állatvilágát. A tanösvény hossza 750 méter.

Legnagyobb része mészkőből áll, de találhatunk dolomitot és márgát is. A hegy délnyugati felében sokáig fejtették a mészkövet, ennek bizonyítása, hogy ma is ott áll az otthagyott kőbánya.

Találkozhatunk értékes állatfajokkal, mint például siklóval, pannon gyíkkal, árgusszemű cincérrel, fűrészlábú szöcskével, keleti sünnel, közönséges vakonddal, mókussal, lepkékkel.. stb.

Nemcsak állatokkal találkozhatunk, hanem sok növénnyel is, mint például: fekete bodza, fehér akác, egybibés galagonya, közönséges diófa, közönséges cickafark…stb.

Megközelítése: autóval az 1-es főúton vagy a 88-as busszal

 

Megjegyzés:

A Törökugratóhoz érdemes ellátogatni! Kirándulóidőben igazán jó itt túrázni, mert sok új dologgal találkozhatsz, érdekes ismeretet megtudhatsz a környezetről és a Törökugratóról. Az ott található „könyveket” ajánlom elolvasni, a ládákba különleges játékok is rejtőznek, amit jobb ha megismersz. Számunkra mókás volt és több dolgokkal lettünk gazdagabbak.

A Törökugrató mondája

 

A Törökugratóról több legenda van.

Az első változat szerint Budavár töröktől való visszafoglalása után egy menekülő török csapatot erre a hegyre kergettek fel a magyarok. A törökök azt hitték, hogy a hegy tetejére menekülve megmenekülhetnek, de a hegy sziklás északi oldalát nem ismerve, mind a mélybe ugratva vesztették életüket.

Egy másik történet szerint Budavár bevétele alkalmával egy török parancsnok ugrott le, hogy a zsineghalált elkerülje (1686).

A budaörsi szájhagyomány szerint magyar-török csata dúlt a Mészárosok útjáról délre, a Törökbálint felé eső részén.

A nagy és véres harc után miénk lett a hegy.

 

         Készítette:                  Csuka Emese

Gidófalvy Zsófia

Németh Zsófia

Szabó Orsolya

Élménybeszámoló

 

Ez az iskolánkhoz közeli kirándulóhely egy tavaszi, családi kirándulásnak nagyon szuper. Április 10-én látogattunk el oda az osztállyal, szerencsére jó idő volt. Szép volt a kilátás, sokféle növényt láttunk. Két tanösvényen mentünk végig, a kövirózsán és a naprózsán. Például a csíki pihenőkerttől is meg lehet közelíteni, vagy a Törökugrató utcán felsétálva is. Több táblát olvashattunk el, amiket lefényképeztünk, de nem csak azt fotóztuk, hanem szép tájakat, a gyönyörű panorámát és a virágokat. Nagyon magasra mentünk fel, ahol majdnem minden gyereknek tériszonya volt. Egyszer megálltunk enni-inni.  A végén volt egy nagyon modern játszótér, ahol csapatjátékot játszottunk.

Mindenki remekül érezte magát, jó kis nap volt!

bottom of page